ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER RSS İLETİŞİM

SİTE İÇİ ARAMA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Bakan Eroğlu, Kırıkkale'de

Bakan Eroğlu, Kırıkkale'de

Tarih 05 Ekim 2010, 10:20 Editör Admin

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, çeşitli açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Kırıkkale'de, Vali Hakan Yusuf Güner'i makamında ziyaret ederek, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Bakan Eroğlu; gıda üretiminde Türkiye'nin kendi kendine yettiğini ve GAP, Konya Ovası ile bölgesel projelerin tamamlanmasıyla Türkiye'nin gıda üretim üssü haline getirileceğini ifade etti.

Bakan Eroğlu, 12 Eylülde yapılan referandumda Erzurum'un Pazaryolu ilçesine bağlı Kılıççı köyünde bir imamın ayı tarafından parçalanmasıyla alakalı soruyu ise; ''Bazı gazetelerde 'Bakan ayıya 'vur' emri verdi' diye haberleri okudum. Öyle vur emri falan yok. Gazeteleri görünce şaşırdım. Bakanlığa, 'bu durumda ne yapılması gerekir?' diye soru sormuşlar, Bakanlık da yönetmelik maddesini göndermiş. Eğer bir ayı insanlara zarar veriyorsa, tabi orada ayıya 'bekle' deme şansımız yok. Bir şekilde imha edeceksiniz. Bakanlık bunu söylemiş, zaten o ayı bulunamadı. Meselenin özü budur'' şeklinde cevapladı.

İstanbul'a yapılacak 3. köprü yapım çalışmalarında ağaç kesimlerinin olacağı yönündeki soru üzerine Bakan Eroğlu, İstanbul'a 3. köprünün yapılacağı güzergâhın, orman ve içme suyu bakımından geçilebilecek en iyi güzergâh olduğunu ifade etti. Orman Genel Müdürü'nün bu güzergahı bizzat incelediğini, Ulaştırma Bakanlığı ile de güzergah üzerine inşa edilecek tünel ve viyadüklerin yapılacağı yerler konusunda anlaştıklarını anlatan Eroğlu, kesilecek ağaçların olabileceğini ancak her kesilecek ağaç yerine 10 ağaç dikileceğini vurguladı.

Eroğlu, İstanbul'un 1994 yılından önceki ve şimdiki uydu fotoğraflarına bakılmasını isteyerek, ''İstanbul merkezinde ağaç yoktu. Biz bütün yol kenarlarını ağaçlandırdık. Hatta o tarihlerde İtalya'dan boylu fidan getirttik. Alibeyköy Deresi kenarına Türkiye'ye örnek olacak fidanlık kurduk. Sonra Yalova, Bergama ve İzmir'de fidanlıklarla alım garantili fidan üretimi yaparak Türkiye'de fidancılığın gelişmesine katkı sağladık'' diye konuştu.


Kırıkkale Hayvan Bakımevi'nin Açılışı

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, daha sonra Kırıkkale Hayvan Bakımevi'nin açılışı için gerçekleştirilen merasime iştirak etti.

Bakan Eroğlu merasimde yaptığı konuşmasında, 4 Ekim Dünya Havyan Haklarını Koruma Günü'nün 1931 yılından bu yana kutlandığını söyledi. 

Bakanlığın toprak, hava, su ve hayvanların korunması için gayret ettiğini dile getiren Eroğlu, ''Ecdadımız da hayvanların korunması için vakıflar kurmuştu. Hayvanların korunması, kültürümüzde de var. Dedelerimiz, ninelerimiz, günahkâr bir kişinin kuyuda eziyet çeken hayvana ayakkabısıyla su verdiği için günahlarının affolduğunu anlatırlardı'' dedi.

İstanbul'da kurulan vakıfları incelediğinde hayretler içinde kaldığını anlatan Bakan Eroğlu, camiiler ve binalara yapılan kuşlukların sanat harikası olduğunu, parklarda hayvanlar için yapılan sulakların bir sanat ortaya çıkardığını belirtti.

Bakanlığının hayvan haklarının korunmasında önemli adımlar attığını ve atmaya devam ettiğini belirten Eroğlu, 2004 yılında Hayvanları Koruma Kanunu'nun çıkarıldığını, bu kanun çerçevesinde de yönetmeliklerin çıkarıldığını, 81 ilde hayvan koruma kurullarının kurulduğunu, hayvanların korunmasıyla alakalı belediyelere maddi destek sağlandığını anlattı.


Bakan Eroğlu, 2010 yılında sokak hayvanlarının aşılanması ve kısırlaştırılması için 1 milyon 500 bin lira ödenek tahsis edildiğini ifade ederek, 43 ilde ise 20 bin 550 hayvanın kısırlaştırılması ve aşılanmasının planlandığını, gelecek yıl da 33 bin 500 hayvanın ıslah edilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Bakan Eroğlu ayrıca, hayvanat bahçelerinin de Avrupa standartlarına ulaşması için ruhsat çalışması başlatıldığını ve bu kapsamda 15 hayvanat bahçesine ruhsat verildiğini ifade etti.


Deney hayvanları için etik kurallar ortaya koyduklarını ve hayvanlara eziyet edilmemesi için hukuki engellerin hazırlıklarının yapıldığını anlatan Eroğlu, Türkiye'de birçok belediyeye hayvan bakımevi projesi hazırlandığını açıkladı.

Bakan Eroğlu ''Hayvanlara barınak yeri bulmak çok zordu. Hayvan bakımevi şehir içinde olsa, gürültü insanları rahatsız ediyor. Şehrin dışına yapılsa, karşısına ormanlar geliyor. Ormanlara da hayvanların sokulması yasaktı. Burada bir müjde vermek istiyorum; 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 17. maddesinin 3. fıkrasına bir madde ilave ettik, ormanlarda sokak hayvanları bakımevi için izin veriyoruz'' diye konuştu.

Konuşmasının ardından tesisin açılışını yapan Bakan Eroğlu, Kırıkkale'de kullanılan hayvan ambulansı aracını basına tanıttı. 

04.11.2010


Bu haber 2600 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İL ZİYARETLERİ

Prof. Dr. Veysel Eroğlu Amasya'da...

Prof. Dr. Veysel Eroğlu Amasya'da... Prof. Dr. Veysel Eroğlu Amasya'da...

Prof. Dr. Veysel Eroğlu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Rize, Bayburt ve Gümüşhane Programlarına İştirak Etti

Prof. Dr. Veysel Eroğlu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Rize, Bayburt ve Gümüşhane Programlarına İştirak Etti Prof. Dr. Veysel Eroğlu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Rize, Bayburt ve Gümüşhane Programlarına...
 
il ziyaretleri
 
il ziyaretleri
 
 


RSS Kaynağı | Terms of Use | Privacy Statement | Site Map